Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /www/s/t/u136706/public_html/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

Ošetrenie a liečba zápalu ďasien

Zápal ďasien je ochorenie zubov spojené s paradentózou. Ak sa nelieči, môže viesť k strate zubov.

Hlavnou príčinou zápalu ďasien je nedostatočná hygiena v ústnej dutine a konkrétne zubný povlak. Ide o bezfarebnú vrstvu baktérií, ktorá sa usadzuje na zuboch a ďasnách. Ak sa neodstráni každodenným čistením zubov kefkou a zubnou niťou, môže viesť k podráždeniu ďasien a následnému zápalu.

Vplyvom minerálov v slinách sa zubný povlak časom odvápňuje a vytvára zubný kameň. To môže viesť k parodontitíde a následnej strate zubov.

Zápal ďasien postihuje ľudí s v každom veku. Žiaľ, s týmto problémom prichádzajú do ordinácie čoraz častejšie rodičia s malými deťmi, ktoré sa vyhýbajú čisteniu zubov.

Aj keď sa pravidelne a dôkladne staráte o ústnu hygienu, môžete byť vystavení riziku zápalu ďasien. Medzi ďalšie príčiny zápalu môžu patriť hormonálne zmeny. Týka sa to najmä tehotných žien, počas menopauzy, ale aj detí v období dospievania.

Na svoje ďasná si musia dávať pozor aj ľudia s cukrovkou, leukémiou, anorexiou a bulímiou.

Prevencia je vždy lepšia ako liečba. Preto nezabudnite pravidelne odstraňovať zubný povlak dôkladným čistením zubov. Pamätajte tiež, že zubná kefka nedosiahne na všetky miesta, preto nezabudnite používať zubnú niť. Umožní vám to vyčistiť medzizubné priestory a plochy zubov pod ďasnami.

Žiadna ústna voda, gél alebo zubná pasta bez zákroku odborníka nepomôže pri zápale ďasien a parodontitíde!  Táto chemická liečba môže potláčať príznaky ochorenia, ale nie je to žiadna náhrada liečby. Nie je vylúčené, že tento spôsob liečby je účinný, no jednoznačne je potrebná konzultácia s odborníkom, ktorý určí konkrétny a potrebný postup liečby. Načo by ste si  mali dať najväčší pozor je fakt, že parodontitída nebolí! Preto ani nemusíte vedieť, že ju máte. Ak príde nástup bolesti, bohužiaľ je to už posledné štádium parodontitídy. V tomto štádiu už v mnohých prípadoch nepomôže ani zásah lekárov.

Preto treba zápalu ďasien venovať obzvlášť veľkú pozornosť! Ako prvé, je dôležité navštíviť zubného lekára alebo dentálnu hygieničku, ktorá nájde príčinu zápalu ďasien, a nastaví vám liečbu tak, aby boli zuby chránené a zachované v ústach. V začiatkoch ide o pomerne jednoduchú liečbu, ktorá môže váš krásny úsmev zachovať po celý život!

Search