Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /www/s/t/u136706/public_html/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

Extrakcia

vytrhnutie zubu

V našom štúdiu sa snažíme každý jeden zub zachrániť. Vždy to ale nie je možné a sú prípady, kedy je extrakcia zubu jediným možným riešením. Extrakcia alebo vytrhnutie zubu je invazívny zásah, kedy je zub (alebo jeho časti) odstránený zo zubného lôžka. Ide o ambulantný zákrok, ktorý je bezbolestný, keďže prebieha v lokálnej anestézii a pacient nič necíti.

K extrakcii zubu dochádza z viacerých dôvodov

 

Veľká časť zubu je zničená zubným kazom a nie je možné ho ošetriť výplňou alebo zubnou korunkou.

Rozsiahly zápal v oblasti zubného koreňa, ktorý sa nedá liečiť ošetrením zubných kanálikov.

Zub zdrojom fokálnej infekcie – lokalizované ložisko infekcie, ktoré môže byť dôvodom ochorenie celého organizmu.

Ťažká parodontitída – zub sa kýva a má odhalené korene

Ak je aj po ošetrení koreňových kanálikov prítomný zápal s neutíchajúcimi bolesťami

Keď sa zub nachádza v nevyhovujúcom postavení (tzv. zuby múdrosti)

Zub nemá dostatok miesta v zubnom oblúku a čeľustný ortopéd odporučil jeho vytrhnutie

 

Priebeh
Klasická extrakcia, ku ktorej dochádza najčastejšie, sa označuje ako jednoduchá extrakcia. Pri komplikovanej extrakcii sa už okrem bežných extrakčných nástrojov, ako sú kliešte a páky, využívajú aj rotačné nástroje, napríklad pri separácii koreňov, ktoré sa nedajú z lôžka vybrať jednoducho vcelku. Chirurgická extrakcia je potom extrakcia zuba, ktorý sa väčšinou plne neprerezal alebo sa do ústnej dutiny neprerezal vôbec a počas zákroku je navyše potrebné odklopiť ďasno a odpreparovať časť kosti, ktorá zub prekrýva.

Hojenie
Ak sa v zube nachádzal rozsiahly zápal, môže hojenie trvať dlhšie. V bežnom prípade je však doba hojenia 4-6 týždňov. V prípade, že vaše bolesti pretrvávajú alebo rana neprestáva krvácať aj po niekoľkých dňoch – zavoláte na recepciu a my Vám urgentne priradíme termín!

Search