Pečatenie zubov

Pečatenie zubov u detí je jednou z možností prevencie pred zubným kazom. Nebolí a zuby po ňom nie sú citlivé. Aj preto ide o ideálne ošetrenie pre malé deti. Ten správny čas na pečatenie zubov je hneď po ich prerezaní. Pretože sklovina ešte nie je plne mineralizovaná tesne po prerezaní a preto, že protiľahlé zuby k sebe ešte nedočiahnu pri záhryze. Neprebieha tak ich prirodzené samo-očisťovanie pri žuvaní. Baktérie a povlak tak dlhodobo zostávajú na žuvacej plôške zubu a vytvára sa ideálne prostredie na vznik zubného kazu. Pečatia sa zuby, ktoré majú na povrchu ryhy či jamky. Sú to prvé trvalé stoličky, črenové zuby a druhé trvalé stoličky.  Môžu sa pečatiť tiež mliečne stoličky. Zub napadnutý zubným kazom už ale pečatiť nemožno.

Predf pečatením sa dôkladne vyčistí žuvacia plocha zubu. Potom sa na pár sekúnd aplikuje na žuvaciu plochu kyselina fosforečná, ktorá zabezpečí spojenie skloviny s pečatiacou hmotou. Táto kyselina nepredstavuje žiadne riziko. Po pár sekundách sa kyselina opláchne a nakoniec sa zúbok zaleje pečatidlom. Celý zákrok trvá len niekoľko minút a po dokončení zub nie je citlivý ani boľavý. Hneď je môžete jesť a piť.

Pečatenie znižuje kazivosť zubov, neochráni ich však úplne. Bráni vzniku zubného kazu na žuvacej plôške, ale nie v medzizubných priestoroch. Preto je veľmi dôležité aj naďalej dodržiavať správnu techniku čistenia zubov a medzizubných priestorov a pravidelne absolvovať preventívne prehliadky či dentálnu hygienu. 

Search